16 Temmuz 2013 Salı

Şirince’de Din ve Akıl semineri

**** DÜZELTİLMİŞ VERSİYON ****
Eylül ayının ilk haftasında Şirince’deki Matematik/Felsefe Köyünde yapacağımız Din ve Akıl seminerine davetlisiniz.

Amaç
Amaç din(ler)in insan ve toplum yaşamındaki yerini akıl zemininde tartışmak ve fikir alışverişinde bulunmaktır. Bir din veya genelde dinler lehine veya aleyhine, polemikçi yaklaşımlardan mümkün mertebe kaçınmaya ve tartışmanın seviyesini yüksek tutmaya gayret edeceğiz. Yarı-ciddi sloganımız şöyle: “Dindar gelen dinsiz gitsin, dinsiz gelen dindar gitsin, yeter ki akıl ve fikir galip gelsin.”

Yöntem
Sabah ve akşam üçer saatlik iki oturum yapacağız. Bunların birinde muhtemelen Sevan Nişanyan konuşacak ve oturumu yönetecek. Öbüründe katılımcılar veya dışarıdan katılacak seçkin konuşmacılar idareyi ele alacak.

Katılma koşulları
Katılımcıların üniversite öğrencisi VEYA 24 yaşından büyük olması şarttır. Katılmak isteyenlerin 1) üç dört cümleyi geçmemek şartıyla kısa bir notla neden katılmak istediklerini bana bildirmesi, ve 2) ekteki okuma listesinden veya eşdeğer kitaplardan en az ikisini seminer tarihinden önce okumuş olması istenecektir.

Tarih ve süre
1 Eylül Pazar akşamından 8 Eylül Pazar sabahına kadar toplam bir hafta. Her gün.

Yer ve ulaşım
İzmir Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü. İzmir havaalanı 67 km. Selçuk'tan 20 dakikada bir minibüs var. Matematik/Felsefe Köyü, Şirince köy girişinden sola 1 km.

Kontenjan
Azami 40 kişi.

Konaklama
Matematik/Felsefe Köyünde onar kişilik iki koğuşumuz ve ayrıca bir/iki kişilik çadırlarımız var. Dileyen Şirince köyündeki başka otel veya pansiyonlarda kalabilir. Şirince’deki Nişanyan Otelde kalmak isteyen katılımcılara seminer süresince %50 indirim uygulanacaktır. Günde üç öğün yemek (dışarıda konaklayanlara kahvaltı hariç iki öğün yemek) ve haftada bir gün Efes, Milli Park ve plaj gezisi programa dahildir.

Ücret
Konaklama
1 hafta

Koğuş
500 TL

Çadır
350 TL

sadece yemek
250 TL


Başvuru
Katılmak isteyenlerin facebook’ta kişisel mesajdan veya sevan@nisanyan.com adresinden bana yazarak katılma gerekçelerini ve kitap listesinden hangilerini okuduklarını veya okuyacaklarını bildirmeleri yeterlidir. Kısa zamanda size döneceğim.KİTAP LİSTESİ
Aşağıda sayılanlar öneri niteliğindedir. Başka önerileriniz varsa lütfen vakit geçirmeden bana haber veriniz. Başka konu başlıkları da önerebilirsiniz

Ana kaynaklar
Eski ve Yeni Ahit
Kuran
Seküler açıdan dinler tarihi
Robert Wright, The Evolution of God, 2009.
Pascal Boyer, Religion Explained: The Evolutionary Origins of Religious Thought, 2001
Mircea Eliade, Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi.
Ateizm
Richard Dawkins, The God Delusion, 2006. TR: Tanrı Yanılgısı, 2009.
Christopher Hitchens, The Portable Atheist, 2007.
Muhammed
Maxime Rodinson, Muhammad
İsa ve İnciller
Ernest Renan, Vie de Jésus, 1863. İNG Life of Jesus. TR İsa’nın Hayatı, MEB Yayınları 1964.
Richard Ehrman, Jesus Interrupted
Tevrat tarihi
Israel Finkelstein & Neil Silberman, The Bible Unearthed, 2001.
Kuran araştırmalarında yeni yaklaşımlar
Christoph Luxenberg, Die syro-aramäische Lesart des Koran, 2000. İng: The Syro-Aramaic Reading of the Quran, 2007.
Gabriel Reynolds, The Quran in its Historical Context, 2008.
Anayasa hukukunda dinî kurumlar ve din özgürlüğü
??
Ahir zaman dinleri (New Age)
??
Akıl ve inanç ilişkisi

??

35 yorum:

 1. hocam bu boyle her sene olur mu yoksa bu sene icin mi yalnizca?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başarılı olursa tekrarlarız elbette.

   Sil
 2. Sevan abi, eğer mümkünse Dücane hoca ile birlikte Mahmud Erol Kılıç hocayı da davet ediniz. Her ikisi de hem entelektüel alanda hem de kendi alanlarında oldukça yetkinler. Edip Yüksel standartlarının çok çok üstündeler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle.

   Ayrıca, konuşmacılar ne zamana belirlenir acaba? Bu konudaki tavsiyelerimiz de göz önüne alınacak mıdır?

   Sil
 3. “Dindar gelen dinsiz gitsin, dinsiz gelen dindar gitsin, yeter ki akıl ve fikir galip gelsin.”Sloganı beğendim ancak akıl fikir sahibi olanlar dini ancak çıkarı için doğru kullananlar değiller midir? Yoksa akıllı adamı ne işi olur dinle. Akıllı insanların yüzyıllarca önce tartışıp bu sorunlarını hâllettikleri bu coğrafyada, sorunu geç te olsa gündeme alıp organize ettiğiniz için sizi kutlarım. Azami 40 kişilik kontenjan sınırlamasını yetersiz buluyorum. Ancak "biz kırk kişiyiz, kırkımızda birbirimiz biliriz"le açıklanabilecek bir sınırlama olmuş. Katılamayacağımı _çalışıyor olmam sebebimdir._üzülerek bildirir, şimdiden katılımcıları kıskandığımı ve sizi beğeni ve takdirle takip ettiğimin bilinmesini isterim. Saygı ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 40 kişiden fazlasını nerede yatıracağız? Nasıl besleyeceğiz? Varsa bir öneriniz buyurun.

   "Akıllı adamın ne işi olur dinle"? Belki öyledir, bilmem. Bu görüşün evrensel kabul gördüğü kanısında mısınız? Eğer öyleyse sorun yok. Ama değilse, savunup tartışmak gerekiyor sanırım.

   Sil
  2. "Bir fikrin evrensel (ya da çoğunluk tarafından) kabul görmesi fikre ne kazandırır ?" tartışılması gereken çok zevkli ve önemli bir konu mesela.
   Özellikle konu dinse..
   Çoğu insan "Bu kadar insan inanıyor, vardır bir şey" diyerek inanıyor. 1543'e kadar Kopernik ölmeden önce (Kilise korkusundan dolayı) Dünya'nın Güneş etrafında döndüğü gerçeğini dile getiriyor. O zamana kadar herkes tam tersine "inanıyor"du.

   Bir başka önemli parametre ise "alışılmışlık". 86 doğumluğum ve bizim kuşak büyürken TV'lerde gazetelerde Bülent Ersoy hep vardı. Bu "Bülent" isminin şahsın görünüşüne garip kaçtığını düşünmedik. Hatta aynı kuşaktan insanlardan Bülent Ersoy dinleyip homoseksüellere saldıranlar oldu. Din de böyle bir şey.

   Tabi daha grup psikolojisi, insan zayıflığı, ölümü kabullenememe, çocukken ebeveynlerin dediği her şeye inanma eğilimi(ve mümkünse bunun evrimsel açıklaması/avantajı) gibi bir çok önemli, zevkli tartışma konuları var. Orda olmak isterdim.

   Saygılar

   Sil
 4. Akıl baliğ olduktan bu yana din'le ilgilenen biri olarak yukarıda adı geçen kitapları ve benzerleri 30 yıldan beri okuyoruz.. hala aynı şartlara tabi miyiz?.. :)
  Başvuru ne zamana kadar devam ediyor?..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Başvuru kontenjan doluncaya kadar devam ediyor.

   Sil
 5. internetten yayınlanabilir bu seminer. ustream falan. güzel olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Hiç olmadı, video kayıtları seminer sonrasında paylaşılmalı. Şahane olur.

   Sil
  2. Çok taraftar değilim. Sohbetin spontaneliğini bozar. İlginiz varsa bi zahmet vakit ayırıp gelin diyeceğim.

   Sil
 6. Listedeki pek çok kitabı okudum ve seminer de ilgimi çekti fakat vakitsizlikten dolayı oraya gelebilmem mümkün değil. Yine de neler konuşulduğunu bilmek isterim. Konuşmalar daha sonra Youtube gibi bir ortama yüklenebilir mi?

  YanıtlaSil
 7. Böyle bir ortamın çok daha fazla kişiye ulaştırılabilmesi adına daha önceden "Adsız" kişisinin yapmış olduğu yorumda da belirtildiği üzere en basitinden ustream üzerinden yayın yapılırsa memnuniyetle karşılar, katılamayacak kişiler olarak bizler de yararlanmış oluruz. Dahası bunun sizler için de bir yük getirmeyeceği ortadadır. O sebeple olumlu yanıtlarınızı beklemekteyiz.
  Sevgiler, saygılar.

  YanıtlaSil
 8. zaman uyuşmazlığından dolayı orda olmak imkansız ama konuşmalar tartışmalar youtube'a yüklense ne güzel olur.

  YanıtlaSil
 9. kendi çadırımızla gelirsek kontenjan yükselebilir mi ?

  YanıtlaSil
 10. Bu seminere katılmayı çok isterdim ancak bu yaz işten dolayı İstanbul dışına çıkmam mümkün görünmüyor. Katılacakları da şimdiden kıskandığımı açıkça belirteyim.

  Bu seminerin görüntülerini DVD olarak hazırlatmak ve satmak mümkün olur mu? Bu sayede hem bu fiyatları ödeyemeyecek ama katılabilecek kişilerin giderlerinin karşılanması mümkün olur hem de katılımcı sayısı 40 ile limitli olsa da dinleyici sayısının 'yatırma' problemi olmadan daha çok olması sağlanabilir.

  YanıtlaSil
 11. Yakındaki otellerde veya pansiyonlarda kalma durumunda kontenjan artabilecek mi?
  (Kumanyayı yanımızda da getirebiliriz).

  YanıtlaSil
 12. Hocam, okuma listesi zayıf ve tek yanlı kalmış kanımca.

  Dinin vecd/vicdan ile alakası üzerine de bir şeyler okunsa daha güzel olur sanırım.


  Nacizane tavsiyelerim:

  Ibn Arabi, Fusus al-Hikam

  Rene Guenon, Introduction to the Study of the Hindu Doctrines
  Rene Guenon , The Reign of Quantity & the Signs of the Times

  Titus Burckhardt, Introduction to Sufi Doctrine

  Martin Lings, Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources (Islamic Texts Society, 1983)

  YanıtlaSil
 13. Kitap Listesine şunlar eklenebilir.

  Ibn Warraq - Why I am Not a Muslim
  Tanrıya Karşı Söylev
  Tanrı Başarısız Hipotez - Victor J. Stenger
  Jean Meslier - Sağduyu/Tanrısızlığın İlmihali
  Carl Sagan - Karanlık dünyada bilimin mum ışığı
  Steve Stewart Williams - Darwin Tanrı ve Yaşamın Anlamı
  Richard Dawkins - Kör Saatçi
  Richard Dawkins - Bir Şeytan'ın Papazı
  Muazzez İlmiye Çığ - Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni
  Turan Dursun kitapları (Rahmetlinin tek kusuru arada bir Kemalizme yeşil ışık yakmasıdır.)

  Ben "Yıllık iznimi burada mı kullansam? Ya mütedeyyin aileme ne diyeceğim?" diye düşünedururken 40 kişi yerini ayırtır zâten... Peh... Bir yorumda Dücâne Cündioğlu'ndan bahsedildi. Valla Dücâne Bey etkinliğe katılabilirse pek renkli olur. Dücâne'nin öyle "Ateistleri köşeye sıkıştıran argüman, buna ne diyeceksiniz!" gibi geyikleri yoktur. Bu adam nasıl müslüman olabiliyor diye şaşıyorum ve kendisini ilgiyle tâkip ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendisinin islamiyet hakkında yazılarını takip ederseniz şaşkınlığınız biraz olsun giderilebilir. meseleyi mantık düzeyinin çok çok üstüne taşır.

   Sil
 14. öğrenciyim. maddi olanaklarım katılmama izin vermiyor [gerçi param olsa da o tarhilerde memlekette olmam mutlak surette icap ettiği için katılamazdım]. umarım sonraki yıllarda tekrarları olur da, biz de parasını kazanan insanlar sıfatıyla gelecekteki seminerlere katılabiliriz.

  parayı ödemekte güçlük çekenlere, kol ve beden güçlerini, ödeyemedikleri meblağa denk gelen kısımları -hakkaniyet gereği-karşılamak üzere matematik/felsefe köyü'nün ihtiyaç duyduğu çalışmalara aktarması seçeneği sunulabilir. hani lokantada hesabı ödeyemedin, bulaşıkları yıka bari hesabı :) pek "onurlu" bir alışveriş olmasa da, böylesi değerli bir seminer için bu takası yapmaya değer. hem, matematik/felsefe köyü'nün birtakım işleri de bedavaya gelmiş olur.

  YanıtlaSil
 15. İhsan Eliaçık'ı davet etseniz ne kadar hoş olurdu.

  YanıtlaSil
 16. Hatta oturumlar kaydedilse ve biz iştirak etmesi mümkün olamayan faniler de feyz alabilme lütfuna erişse.

  YanıtlaSil
 17. hocam sohbetin spontaneliğini bozar eyvallah da 40 kişi yerine 40000 kişi dinler. video olmaz da ses kaydı olur.

  YanıtlaSil
 18. Nacizane kitap tavsiyelerim:
  Din Üstüne, David Hume
  Musa ve Tektanrılı Din, S. Freud
  İbrahim Peygamber, M. İlmiye Çığ
  Sağduyu, Jean Meslier
  Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı, Henri Bergson

  YanıtlaSil
 19. Amacın halkı eğitmek değilse niye aileni kendini riske atarak yazdın o kadar kitabı?!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. abicim haklısın ama biraz sakin.....

   Sil
  2. Ne yani senin gibi cihatçı islamofaşistlerin seri üretimi devam ediyor diye pek insanca değerler uğruna yaşayıp üretmekten geri mi dursaydı

   Sil
 20. 1-2 hafta biraz uzun degil mi? Kutsal kitaplari satir satir analiz mi edecegiz ki? 2-3 gunluk sempozyum tarzi birsey olsa daha iyi olurdu sanki...

  Bircok insan isten gucten vakit bulup gelemeyecek. Haftasonu sempozyumu gibi birsey olsa, bazi olasi davetli konusmacilarin da haftasonu dolayisiyla gelme potansiyeli artardi hem. Daha ucuz ve hesapli olacagi icin maddi zorluk cekenlere de iyi olurdu bu durum... Gerekirse tekrar tekrar yapilabilir hem boylelikle...

  Ben yurt disinda yasiyorum. Orada olabilsem bir haftalik olanina kesin katilirdim. Lutfen ses/goruntu kaydini nette paylasin bu konusmalarin...

  YanıtlaSil
 21. Ya biraz egoistlik olacak bu, ama eylül ortalarında olursa katılmak için istanbuldan yürümeye razıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen seminer tarihini değiştiriyoruz. Kahvaltı da kahve mi alırsınız portakal suyu mu?

   Sil
 22. Kayit yapip internetten paylasirsaniz cok istedigi halde calismak zorunda olup da gelemeyenler icin cok makbule gececek Sevan bey.

  Erdem

  YanıtlaSil
 23. bu tip hassas meselelerin tartisilidigi sohbet/workshop'lara katilan herkes suratinin, cisminin videolara, fotograflara kaydedilmesine hos yaklasmayabilir. Sonra, birileri bu videolari youtube'da, habervaktim'de dondure dondure gosterir, katilanlari gereksiz yere tedirgin eder. hayati youtube'dan takip etmekten vazgecin artik

  YanıtlaSil
 24. ağa hem akıllı adam arıyon bide kota koymuşsun yoksa kırkı aşmaz mı diyorsun akıllı sayısı

  YanıtlaSil